قزوین سبز
آرمان انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین 
قالب وبلاگ

چکیده مقاله :
امروزه روش‏هایی که برای تعیین الگوی بهینۀ کشت محصولات زراعی به کار می‏روند اغلب در راستای افزایش رفاه کشاورزان و حداکثر‏سازی سود آن‏ها گام برمی‏دارند. درحالی‏که‌ غفلت از آثار مخرب زیست‏محیطی می‏تواند پیامدهای سوء و معضلات فراوانی برای نسل‏های آیندۀ بشری به وجود آورد. بنابراین، انتخاب روشی که بتواند به حفظ محیط ‏زیست کمک کند و اهداف متعدد مدیران را برای دستیابی به الگوهای مناسب کشت در یک مدل بگنجاند ضروری و درخور اهمیت است. به همین منظور، در این پژوهش برای دستیابی به اهداف همه‏جانبۀ فوق‌ به‌ویژه تعیین الگوی کشت مناسب در بخش رودبار الموت غربی استان قزوین و همچنین کاهش آلودگی آب‏های حوضۀ رودخانۀ شاهرود که ناشی از مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی است، از مدل برنامه‏ریزی آرمانی اولویتی استفاده شد. داده‏های این پژوهش از طریق همکاری با کشاورزان نمونۀ این بخش، مطالعات میدانی، پرسشنامه، سالنامۀ آماری 1389 و همچنین آمار منتشر‏شدۀ سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گردآوری و برای تجزیه و تحلیل داده‏ها و حل مدل پیشنهادی از نرم‏افزار Excel استفاده شد. نتایج حاصل نشان داد که الگوی فعلی کشت در این بخش بهینه نیست و نهاده‏های تولیدی به‌صورت غیر‏کارآمد‌ استفاده می‌شوند. بنابراین، با استفاده از مدل پیشنهادی مذکور می‏توان علاوه بر انتخاب الگوی مناسب و استفادۀ بهینه از منابع منطقه، در راستای افزایش درآمد کشاورزان و کاهش تخریب محیط‏ زیست گام‏های مؤثری برداشت.

نویسندگان
ابوذر پرهیزکاری 1؛ محمد مهدی مظفری2؛ مهدی حسینی خدادادی3
1دانشجوی دکتری اقتصاد کشاورزی دانشگاه پیام نور تهران، محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی قزوین و عضو بنیاد ملی نخبگان 2
2استادیار گروه مدیریت صنعتی دانشگاه بین‏المللی امام‌خمینی‌(ره)
3دانشجوی دکتری اقتصاد کشاورزی دانشگاه زابل


بهینه‏ سازی الگوی کشت در جهت حفظ و پایداری محیط ‏زیست در منطقۀ الموت غربی (رهیافتی از برنامه‏ ریزی آرمانی اولویتی)

مقاله 5، دوره 68، شماره 3، پاییز 1394، صفحه 373-385  XML اصل مقاله (595 K)
نوع مقاله: مقاله پژوهشی
شناسه دیجیتال


 


[ شنبه 4 آذر 1396 ] [ 05:45 ق.ظ ] [ مهدی نوروزنیا ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

"انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین" توسط برخی از دانشمندان علوم کشاورزی و محیط زیست ، دانشجویان و فعالین زیست محیط ، کشاورزان و باغداران شریف ، به مدیریت حجة الاسلام مهدی نوروزنیا تاسیس گردیده تا برای آشنا نمودن نسل امروز و فـــردا با ارزش‌هـای مادی و معنوی باغستان‌هـای قـزوین به عنوان میراث فرهنگی مردم قزوین، با برنامه هائی ازجمله:
برگزاری کنگره و جشنواره وایجاد نمایشگاه و موزه و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی
مراقبت از درختـان ومحیط زیست و نیز جذب گردشگران داخلی و خارجی و همچنین حمایت از طرفداران محیط زیست اقدام می نماید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
http://payaupload.ir/up/94/5/k1mv_7.png


  • paper | خرید بک لینک رایگان | خرید لینک
  • وب نوکیا اس ام اس | لوک پستیو