تبلیغات
قزوین سبز
قزوین سبز
آرمان انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین 
قالب وبلاگ
     قرآن کریم درباره موجودات روی زمین می‏گوید : تمام موجودات،‌ تمام جنبدگان،‌ چرندگان، خزندگان، پرندگان حیات دارند، امت هستند، مقصد دارند و زندگی و مرگ و رستاخیز دارند. یعنی صریحاً قرآن در این باره می‌فرماید که «وَمامِنْ دَابَّةٍ فِی الْأَرْضِ وَ لاطائِرٍ یَطیرُ بِجَناحَیْهِ إِلاَّ أُمَمٌ أَمْثالُكُمْ ما فَرَّطْنا فِی الْكِتابِ مِنْ شَیْ‏ءٍ ثُمَّ إِلى رَبِّهِمْ یُحْشَرُونَ» (انعام/38) تمام پرندگان و تمام خزندگان روی زمین، امت هستند. وقتی می‌گوییم "امت" یعنی مجموعه‌ای که با همدیگر ارتباط دارند. اجزاء و متفرق نیستند.
نکته دیگر از آموزه‌های اساسی قرآن این است که انسان‏های خوب هنگامی که بر زمین گام برمی‌دارند، آرام و نرم گام برمی‌دارند، متکبرانه گام برنمی‌دارند. متواضعانه گام برمی‌دارند. از آن طرف در قرآن آمده است «وَ عِبادُ الرَّحْمنِ الَّذینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْناً» (فرقان/63) بندگان خدا و عبادُ الرحمان کسانی هستند که بر زمین آرام گام برمی‌دارند. از آن طرف لقمان به فرزندش وصیت می‌کند «وَ لاتَمْشِ فِی الْأَرْضِ مَرَحاً»‌ (اسراء/37) متکبرانه در زمین راه نرو. چرا متکبرانه راه نرویم؟ چون علت تکبر این است که ما فکر می‌کنیم برتر از دیگران هستیم. این دیگران، گاهی انسان‌های دیگر هستند، گاهی دیگران، طبیعت است؛ فرقی نمی‌کند. هیچ برتری برای نوع بشر در قرآن دیده نشده است. در قرآن تأکید شده که «وَ فَضَّلْناهُمْ عَلى ‏كَثیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضیلاً» (اسراء/70) خدا می‏فرماید: ما فضیلت بخشیدیم به شما. یعنی ما انسان‎ها قدرت‌هایی داریم، توانایی‌هایی داریم که این توانایی‌ها، ما را بر طبیعت مسلط و چیره می‌کند؛ ولی مسلط شدن ما بر طبیعت معنایش این نیست که ما در طبیعت بهتر هستیم؛ چنین معنایی ندارد. معنایش این است که ما مسئول‌تر هستیم.‌ می‌توانیم بهتر باشیم؛ ولی لزوماً بهتر نیستیم. بله؛ در قرآن آمده است که «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ أَحْسَنِ تَقْویمٍ» (تین/4) اما در ادامه می‌فرماید «ثُمَّ رَدَدْناهُ أَسْفَلَ سافِلینَ» در بدترین وضعیت می‌گوید ما در یک دامنه‌ای سیر می‌کنیم و نوسان داریم. بستگی دارد بر اساس کارهایی که می‌کنیم در قبال خودمان، هم نوعان خودمان و طبیعت می‌شود داوری نهایی کرد که ما بالاخره برتر هستیم یا پست‌تر هستیم. این نکته درباره متواضعانه گام نهادن است.

[ سه شنبه 7 آذر 1396 ] [ 02:03 ق.ظ ] [ مهدی نوروزنیا ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

"انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین" توسط برخی از دانشمندان علوم کشاورزی و محیط زیست ، دانشجویان و فعالین زیست محیط ، کشاورزان و باغداران شریف ، به مدیریت حجة الاسلام مهدی نوروزنیا تاسیس گردیده تا برای آشنا نمودن نسل امروز و فـــردا با ارزش‌هـای مادی و معنوی باغستان‌هـای قـزوین به عنوان میراث فرهنگی مردم قزوین، با برنامه هائی ازجمله:
برگزاری کنگره و جشنواره وایجاد نمایشگاه و موزه و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی
مراقبت از درختـان ومحیط زیست و نیز جذب گردشگران داخلی و خارجی و همچنین حمایت از طرفداران محیط زیست اقدام می نماید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
http://payaupload.ir/up/94/5/k1mv_7.png


  • paper | خرید بک لینک رایگان | خرید لینک
  • وب نوکیا اس ام اس | لوک پستیو