قزوین سبز
آرمان انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین 
قالب وبلاگ
باغداران قزوین:

باغستان هزار ساله قزوین تخریب و نابود نشود

باغستان قزوین
                       
قزوین- باغداران استان قزوین خواستار جلوگیری از احداث ایستگاه میانی در زمینهای سیمی تریلر و تامین آب مورد نیاز باغستانهای قزوین به عنوان میراثی چند هزار ساله شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، روز پنجشنبه استاندار قزوین  با حضور در یکی از مزارع کشاورزی پای درد دل چند کشاورز نشست و از نزدیک با آنها گفتگو کرد.

چند پیش کسوت و کشاورز شاخص استان و نیز نمایندگان تشکل های زیست محیطی در این بازدید ضمن ابراز نگرانی از تهدید تخریب باغستانهای قزوین برای اجرای طرح های عمرانی و شهری و زیست محیطی خوستار ممانعت استاندار قزوین از تخریب باغستانها شدند.

حبیبی از تولیدکنندگان و کشاورزان قزوین در این دیدار گفت: جاده فارسیان که بیشترین حجم باغات شهری در آن واقع شده به دلیل عرض کم بویژه در چهار کیلومتر آن بسیارخطرناک و حادثه خیز است که انتظار داریم برای روکش اسفالت آن اقدام شود.

وی گفت:کشاورزان و باغداران محلی آمادگی دارند ضمن مشارکت با شهرداری بخشی از هزینه های تعریض وروکش آسفالت را متقبل شوند.

حسین کاکاوند دیگر کشاورز قزوینی و عضو انجمن کشاورزان نخبه استان هم گفت: امروز با همه سختی ها کشاورزان فرزندان خود را وارد عرصه کشاورزی کرده اند و بسیاری از این افراد تحیل کرده و کارشناس هستند و با فعالیتهای نوین در صدد تامین مواد غذایی مردم کشورند که باید این گروه تحصیل کرده جدی گرفته شوند.

وی افزود: باغداران نسبت به احداث ایستگاه میانی زباله در محدوده زمینهای کشاورزی سیمی تریلر اعتراض جدی دارند و این کار را موجب تخریب باغستانها می دانند.

وی افزود: وقتی استاندار اعلام کرده اند که اجازه نمی دهند حتی یک متر از باغستانها تخریب و نابود شود باید در این طرح بازنگری کنیم تا این میراث ارزشمند از بین نرود.

زرنگار دیگر کشاورز قزوینی هم اظهارداشت: از استاندار انتظار داریم در هر ماه حداقل یک ساعت با کشاورزان جلسه داشته باشند و به حرف های آنها گوش دهند.

وی بیان کرد: یک زمان بخش کشاورزی استان دارای مجموعه عظیم گوشت زیاران، فرودگاه سمپاشی و باغستانهای آباد بود اما هر سال شاهد کم شدن این امکانات و حرکت در مسیر نابودی دشت هستیم که این تهدید باید جدی گرفته شود.

زرنگار تصریح کرد: اگر باغستانها احیاء شود قادر است سالانه ۳۶۰ هزار کارگر را مشغول به کار کند و این ظرفیت اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد.

مرتضی تدین عضو تعاونی باغداران سنتی قزوین هم اظهارداشت: چرا باید متولی امور باغستانها فقط شهرداری باشد در حالی که در تصمیم گیریها باید باغداران و کشاورزان و جهاد کشاورزی هم سهیم باشد.

وی اضافه کرد: از استاندار درخواست می کنیم برای تصمیم گیری در حوزه باغستانها حتما کشاورزان و تشکلهای کشاورزی و باغداری استان هم دع. مت شود تا در جلسات حضور داشته باشند تاتصمیمات غیر کارشناسی که اجرایی نیست اتخاذ نشود.

بتول صحراکاران عضو هیئت مدیرۀ "انجمن دوستداران باغستان قزوین" نیز در این جلسه اظهارداشت: هرگونه تخریب باغستان پیامد های جبران ناپذیری دارد که نباید اجازه دهیم براحتی این میراث گرانبها از بین برود.

وی اضافه کرد: تشکلهای زیست محیطی نسبت به احداث ایستگاه میانی در زمینهای سیمی تریلر بشدت معترضند و از استاندار انتظار پیگیری دارند.


[ دوشنبه 4 دی 1396 ] [ 07:23 ق.ظ ] [ مهدی نوروزنیا ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

"انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین" توسط برخی از دانشمندان علوم کشاورزی و محیط زیست ، دانشجویان و فعالین زیست محیط ، کشاورزان و باغداران شریف ، به مدیریت حجة الاسلام مهدی نوروزنیا تاسیس گردیده تا برای آشنا نمودن نسل امروز و فـــردا با ارزش‌هـای مادی و معنوی باغستان‌هـای قـزوین به عنوان میراث فرهنگی مردم قزوین، با برنامه هائی ازجمله:
برگزاری کنگره و جشنواره وایجاد نمایشگاه و موزه و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی
مراقبت از درختـان ومحیط زیست و نیز جذب گردشگران داخلی و خارجی و همچنین حمایت از طرفداران محیط زیست اقدام می نماید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
http://payaupload.ir/up/94/5/k1mv_7.png


  • paper | خرید بک لینک رایگان | خرید لینک
  • وب نوکیا اس ام اس | لوک پستیو