تبلیغات
قزوین سبز
قزوین سبز
آرمان انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین 
قالب وبلاگ

باغستان‌های سنتی قزوین از سایت ویکی پدیا

هویکی‌پدیا
باغستان‌های سنتی قزوین

باغستان‌های سنتی قزوین به مجموعه باغ‌هایی گفته می‌شود، که نیمه جنوبی شهر قزوین را دربر گرفته است. این باغات بیش از ۲۵۰۰ هکتار وسعت دارند و در گذشته گرداگرد شهر را فرا گرفته بودند.

پیشینه :ویرایش

باغستان‌های سنتی بیش از یکهزار سال قدمت دارند. به طوری که ناصر خسرو در سفرنامه خود، شهر قزوین را اینگونه توصیف می‌کند:

باغستان بسیار داشت؛ بی دیوار و خار و هیچ مانعی از دخول در باغات نبود.

آبیاری :ویرایش

علت اطلاق کلمه «سنتی» به این باغستان‌ها، این است که این باغات به روش سنتی یعنی غرق آبی، آبیاری می‌شوند. در گذشته این باغات به وسیله آب ۵ رودخانه به نام‌های ارنزک، دیزج، وشته، دلی چایو زویار آبیاری می‌شد. هر کدام از این رودخانه‌ها بخشی از باغستان سنتی را سیراب می‌کرد؛ ولی اکنون به علت توسعه شهر و برداشت آب این رودخانه‌ها، توسط روستاهای بالا دست، باغستان‌های سنتی قزوین با مشکل کم‌آبی رو به روست. شهرداری قزوین به همین دلیل در سال اقدام به ایجاد سازمان باغستان‌ها نمود تا با رسیدگی، مشکلات این باغ‌ها را حل کند.

اقتصاد :ویرایش

در گذشته وجود باغستان‌های سنتی در اقتصاد شهر قزوین بسیار پراهمیت بوده است، به طوری که دهخدا که یکی از مشاهیر به نام قزوین است، لقب «دخو» را به عنوان تخلص ادبی خود برمی‌گزیند. «دخو»، در اصل یک واژه قزوینی و به معنای نگهبان آب است؛ و به کسی گفته می‌شده که مسئولیت آبیاری باغات را بر عهده داشته است.[۱]

محصولات :ویرایش

عمده محصولات این باغستان‌ها، بادام و پستهاست.

ثبت جهانی :ویرایش

باغستان سنتی قزوین بعنوان یک میراث ارزشمند تاریخی در مسیر ثبت جهانی قرار دارد .سازمان میراث فرهنگی استان قزوین با همراهی و مساعدت سازمان های مردم نهاد فعال در امر میراث فرهنگی و محیط زیست شهر قزوین به ویژه "انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین" اقدامات لازم کارشناسی را بررسی نموده و موانع این امر مهم را مرتفع می سازند.

جستارهای وابسته :ویرایش

در تاریخ هشتم آبان ماه ۱۳۹۵ "انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین" 

" با هدف آشنا نمودن نسل امروز و فردا با ارزش‌های مادی و معنوی باغستان‌ سنتی قزوین به عنوان میراث فرهنگی ایران و اقدام برای ثبت جهانی با مجوز رسمی از وزارت کشور(فرمانداری قزوین) تاسیس گردید.

این انجمن از طریق برگزاری کنگره، جشنواره و ایجاد نمایشگاه و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی اهمیت مراقبت از درختان و محیط زیست و راه اندازی خبرگزاری ویژه ونیز جذب گردشگران ایرانی و خارجی اقدام می‌نمایند.                                                      "انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین"تنها سازمان مردم نهاد دارای پروانه ویژه باغستان
طبقه بندی: اخبار،
[ چهارشنبه 6 دی 1396 ] [ 11:30 ب.ظ ] [ مهدی نوروزنیا ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

"انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین" توسط برخی از دانشمندان علوم کشاورزی و محیط زیست ، دانشجویان و فعالین زیست محیط ، کشاورزان و باغداران شریف ، به مدیریت حجة الاسلام مهدی نوروزنیا تاسیس گردیده تا برای آشنا نمودن نسل امروز و فـــردا با ارزش‌هـای مادی و معنوی باغستان‌هـای قـزوین به عنوان میراث فرهنگی مردم قزوین، با برنامه هائی ازجمله:
برگزاری کنگره و جشنواره وایجاد نمایشگاه و موزه و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی
مراقبت از درختـان ومحیط زیست و نیز جذب گردشگران داخلی و خارجی و همچنین حمایت از طرفداران محیط زیست اقدام می نماید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
http://payaupload.ir/up/94/5/k1mv_7.png


  • paper | خرید بک لینک رایگان | خرید لینک
  • وب نوکیا اس ام اس | لوک پستیو