تبلیغات
قزوین سبز
قزوین سبز
آرمان انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین 
قالب وبلاگ
اصل اول – تولید نهال در نهالستان به نحوی که ریشه اصلی آن مستقیم بوده و بهیچ وجه دچار پیچ خوردگی نگردد .
لازم ذکر است که در مطالعاتی که   در  کشورهای مختلف  انجام شده در 80 درصد موارد بدلیل بسته بودن کف گلدانها در نهالستان ریشه اصلی دچار انحراف و پیچ خوردگی گردیده و بخوبی میدانیم که در صورت وقوع این حالت نفوذ ریشه اصلی به اعماق خاک اتفاق نیفتاده و چنین گیاهی کاملا به آبیاری وابسته خواهد بود

اصل دوم – استفاده از کمپوستهای آلی و قارچ مایکوریزا درخاک گلدان در نهالستان و نیز بستر کشت نهال در زمین اصلی .
قارچ مایکوریزا پس از استقرار در خاک ریسه های خود را به درون سلولهای ریشه فرستاده و برای ادامه حیات خود مواد قندی از گیاه دریافت می نماید و در مقابل ضمن توسعه در اطراف ریشه ( تا دهها متر به جوانب و اعماق ) آب و مواد معدنی موجود در خاک ( بخصوص فسفر ) را از طریق شبکه وسیع ریسه هایش به درون سلولهای ریشه پمپاژ می نماید .
اصل سوم – عدم دستکاری و تخریب ساختار مویرگی ( کاپیلاری ) خاک . در بسیاری از موارد برای کاشت نهال چاله های بزرگی حفر شده و یا از تجهیزاتی استفاده میگردد که در دیواره و کف چاله ها لایه سخت و فشردگی ایجاد شده و در اثر همین موضوع توسعه ریشه در خاک و نیز حرکت مولکولهای آب از میان لوله های مویرگی موجود در خاک بسختی انجام شده یا متوقف میگردد ، بنابراین حفر چاله ای به اندازه عمق ریشه با حداقل دستکاری خاک از موارد اساسی کار با این روش است .
اصل چهارم – استفاده از ظرفی بنام ” واتر باکس ” که از جنس پلی پروپیلن بوده ( البته نوع زیست محیطی و تجدید پذیر ان هم بنام گرین باکس وجود دارد ) و بمدت یکسال بر روی نهالی که با رعایت 3 اصل فوق کاشته شده قرار میگیرد و فقط یکبار در زمان کاشت 15 لیتر آب داخل ان ریخته شده و حدود 25 لیتر اب نیز پای نهال ریخته می شود . از این پس بمدت یکسال واتر باکس با نهال باقی مانده و در این مدت به هیچ آبیاری نیاز نخواهد بود . پس از یکسال نیز واتر باکس از روی نهال برداشته شده و از آن برای کاشت نهال جدید استفاده می شود و نهال قبلی نیز پس از این نیازی به آبیاری نخواهد داشت .
این تکنولوژی در 30 کشور در سخت ترین نقاط آب و هوائی جهان ( شمال آفریقا ، کنیا ، غنا ، اتیوپی ، لیبی ، مراکش ، اردن ، عربستان ، کویت ،قطر ، بحرین ، امارات ، عمان ، عراق ، افغانستان ، پاکستان ، هند ، آمریکای شمالی ، فرانسه ، اسپانیا ، اکوادور ، شیلی ، پرو ، آرژانتین ..) با 90 درصد زنده مانی “Survival Rate ” نهال ها ، اجرای موفق داشته و از سال 2015 در اغلب این کشورها پروژه های بزرگی با بکارگیری آن آغاز شده است
از سایت :           http://b-sheida.mihanblog.com/post/61      

[ پنجشنبه 10 اسفند 1396 ] [ 06:00 ق.ظ ] [ مهدی نوروزنیا ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

"انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین" توسط برخی از دانشمندان علوم کشاورزی و محیط زیست ، دانشجویان و فعالین زیست محیط ، کشاورزان و باغداران شریف ، به مدیریت حجة الاسلام مهدی نوروزنیا تاسیس گردیده تا برای آشنا نمودن نسل امروز و فـــردا با ارزش‌هـای مادی و معنوی باغستان‌هـای قـزوین به عنوان میراث فرهنگی مردم قزوین، با برنامه هائی ازجمله:
برگزاری کنگره و جشنواره وایجاد نمایشگاه و موزه و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی
مراقبت از درختـان ومحیط زیست و نیز جذب گردشگران داخلی و خارجی و همچنین حمایت از طرفداران محیط زیست اقدام می نماید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
http://payaupload.ir/up/94/5/k1mv_7.png


  • paper | خرید بک لینک رایگان | خرید لینک
  • وب نوکیا اس ام اس | لوک پستیو