قزوین سبز
آرمان انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین 
قالب وبلاگ

توسعه پایدار اصطلاحی است که این روزها بسیار رواج یافته و دارای مفهومی جامع می باشد. مرکز توجه در توسعه پایدار انسان است و تلاش می شود همه پدیده ها در راستای حفظ، بقا و سلامت انسان قرار گیرد. با این نگاه، توسعه پایدار مفهوم گسترده‌اى مى‌یابد که همه جوانب زندگى انسان‌ها را در برمى‌گیرد و در این فرآیند همه سیاست های اقتصادی، بازرگانى، تکنولوژیکى، منابع طبیعى و نظایر آنها به گونه‌اى طراحى مى‌شوند که توسعه اقتصادى، اجتماعی و زیست‌محیطى را تداوم بخشند. 

 اما متاسفانه کشورهای کمی وجود دارند که مسیر توسعه پایدار را به درستی پیموده اند. چرا که  اغلب  کشورهای جهان به بهانه توسعه از منابع طبیعی محدود، برداشت نامحدود می کنند که این امر سبب ناپایداری گردیده است. علت اصلی ناپایداری توسعه، چیزی نیست مگر فقدان درک درست از توسعه پایدار که در نهایت، سبب عدم تدوین استراتژی، سیاستگذاری و تصمیم گیری های مناسب  در سطوح مختلف مدیریتی و عملیاتی شده است.

متاسفانه عدم درک درست از توسعه پایدار در قزوین نیز به وضوح مشاهده می شود؛ توسعه لجام  گسیخته شهر، بدون توجه به ساختارهای زیست محیطی و محدودیت در منابع طبیعی مانند خاک و آب. با نگاهی گذرا به این شهر می توان به آسانی دریافت که تفکر حاکم بر مدیریت شهر، تفکری اقتصادی بدون توجه به رعایت الزامات زیست محیطی است. اما این توسعه بدون ضابطه، چندان دوام نخواهد آورد، چرا که ناپایدار است و با گذشت مدت زمانی  نه چندان طولانی، به معضلی لاینحل مبدل خواهد شد.

یکی از روش های ایجاد  توسعه پایدار تبدیل شهرهای عادی به شهرهای سبز است. با توجه به موقعیت قزوین از نظر جغرافیایی، اقتصادی، سیاسی و داشتن موقعیت استراتژیک خاص، این شهر پتانسیل تبدیل شدن به شهر سبز را داراست.  در شهرهای سبز، با سرمایه گذاری های هوشمندانه در فناوری های پایدار، سیاست های عمومی آینده نگر و شهروندانی آگاه و فعال، می توان شهر را دگرگون کرد و آینده ای پایدار را برای آ ن رقم زد. در دستیابی به توسعه پایدار، نقش آموزش و آگاه سازی  شهروندان، مهم ترین اصل است، چرا که بدون مشارکت مردمی این امر غیرممکن خواهد بود. تلاش مستمرسازمان هایی مانند آموزش و پروش و نقش رسانه ها در این  زمینه حائز اهمیت  می باشد.

همراه با تلاش برای استقرار فرهنگ توسعه محور در اذهان مردم جهت تغییر سبک زندگی، سازمان های متولی اداره شهر مانند شهرداری، اداره کل حفاظت محیط زیست و نظام مهندسی ساختمان، باید با تدوین برنامه های آینده نگرانه در حوزه  فعالیت خود در تبدیل قزوین به شهر سبز اهتمام ورزند و با توجه ویژه به سه عنصر مهم برای تبدیل شدن به شهر سبز یعنی انرژی های تجدید شونده، حمل و نقل عمومی و ساختمان های سبز، توسعه این شهر را در بستری پایا مهیا سازند. توجه ویژه به باغات سنتی و تلاش در احیای آنها، عدم تغییر کاربری اراضی کشاورزی، ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه در میان شهروندان، تبدیل برخی از خیابان های شهر به پیاده راه و ممنوعیت استفاده از خودرو در آنها و نظارت بر ساخت ساختمان ها با هدف رعایت الزامات زیست محیطی، می توانند گام های موثری در این راستا باشند.

آنچه در بحث توسعه پایدار دارای اهمیت است توجه به اهمیت محیط زیست در ارکان زندگی تک تک شهروندان و تلاش برای پیشگیری از صدمات جبران ناپذیری است که در صورت عدم توجه به آن، گریبانگیر همگان خواهد شد. قزوین با تمام قابلیت های ویژه اش آمادگی این را دارد که  با برنامه ای مدون و دقیق  و جلب مشارکت شهروندان به  عنوان الگوی شهر سبز برای دیگر شهرهای کشور  تبدیل شود.

نویسنده : فاطمه صدری ، کارشناس ارشد زمین شناسی اقتصادیطبقه بندی: مقالات،
[ یکشنبه 26 مهر 1394 ] [ 02:33 ق.ظ ] [ مهدی نوروزنیا ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

"انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین" توسط برخی از دانشمندان علوم کشاورزی و محیط زیست ، دانشجویان و فعالین زیست محیط ، کشاورزان و باغداران شریف ، به مدیریت حجة الاسلام مهدی نوروزنیا تاسیس گردیده تا برای آشنا نمودن نسل امروز و فـــردا با ارزش‌هـای مادی و معنوی باغستان‌هـای قـزوین به عنوان میراث فرهنگی مردم قزوین، با برنامه هائی ازجمله:
برگزاری کنگره و جشنواره وایجاد نمایشگاه و موزه و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی
مراقبت از درختـان ومحیط زیست و نیز جذب گردشگران داخلی و خارجی و همچنین حمایت از طرفداران محیط زیست اقدام می نماید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
http://payaupload.ir/up/94/5/k1mv_7.png


  • paper | خرید بک لینک رایگان | خرید لینک
  • وب نوکیا اس ام اس | لوک پستیو