قزوین سبز
آرمان انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین 
قالب وبلاگ

نویسنده: شیما شاهین‌فر
موضوع ادامه حیات باغستان‌های قزوین در شرایطی که توسعه شهر و اقدامات عمرانی هر روز بیش از قبل سرعت می‌گیرد، همواره در جایگاه‌تردید و نگرانی قرار داشته است...
1394/08/16
موضوع ادامه حیات باغستان‌های قزوین در شرایطی که توسعه شهر و اقدامات عمرانی هر روز بیش از قبل سرعت می‌گیرد، همواره در جایگاه‌تردید و نگرانی قرار داشته است. کاهش مساحت باغستان‌ها از 5هزار هکتار به 2500 هکتاری که هر روز هم تحلیل می‌رود، آینده باغستان را گنگ و مبهم می‌نمایاند. این در حالی است که جدای از ماهیت اقتصادی و اشتغال‌زایی باغستان در گذشته و حتی اکنون، بیشترین ویژگی‌های اقلیمی و طبیعی شهر قزوین متاثر از گنجینه هزار ساله ای است که امروز در هجوم مدرنیزاسیون، تهدید می‌شود. در چنین شرایطی نهادهای مختلفی تولیت این مجموعه عظیم را بر عهده دارند و همین چند مدیریتی، مزید بر علت شده تا باغستان به جای مسیر صعودی، رو به افول باشد. اجرای پروژه‌های پل‌سازی، تجاری سازی پلاک‌های مجاور خیابان، دلسرد شدن باغداران برای ادامه باغداری و ناامنی و تأمین نشدن به موقع آب، از مواردی است که سبب شده تا باغدار و مجموعه‌های مدیریتی در سال‌های اخیر به تفاهم جامع نرسند و باغستان‌های سنتی هم در این شرایط بیشترین هزینه را بپردازند.

تخریب توسط شهرداری یا باغدار
«علی فرخزاد» رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر قزوین، در پاسخ به این سؤال که پروژه‌های عمرانی در تخریب باغستان‌های سنتی به ویژه در مناطقی چون محدوده مصلی و کمربندی خلیج فارس، چه تاثیری داشته، توضیح می‌دهد: من فکر می‌کنم‌درصد تخریب باغستان‌ها در پروژه‌های عمرانی شهر، نسبت به تخریبی که از بی توجهی باغداران و مالکان نشأت گرفته، بیشتر نباشد و حتی‌درصد قابل توجهی از آن را هم تشکیل نمی‌دهد. آسیب‌هایی که به دلیل خشکسالی و تغییر کاربری انجام گرفته در برابر مقدار باغی که در پروژه پل خلیج فارس و... ایجاد شده، بیشتر است و علاوه بر این بخشی از باغستان‌ها هم در طرح‌های مسکن و راهسازی دچار تغییر شده‌اند و از این نظر نمی‌توان سهم تخریب شهرداری را چندان زیاد دانست.

سرنوشت 8 میلیون‌متر مکعب آب کانال
«حمید رحمانی» مدیرعامل سازمان باغستان‌های شهرداری قزوین در پاسخ به شبهاتی در مورد سهم آب باغستان‌های سنتی از کانال طالقان و زمان تخصیص آن، می‌گوید: سهم آب باغستان از کانال در ماه‌های فروردین و اردیبهشت دریافت می‌شود و گرچه گفته می‌شود 8 میلیون‌متر مکعب از آب به باغستان‌ها تعلق دارد، اما امسال فقط 3 و 2 دهم میلیون‌متر مکعب از آن محقق شد. امسال توانستیم با همین میزان نیازهای آبی باغداران را تأمین کنیم. در پاسخ به کسانی که از شبهه کاربرد آب باغستان برای بوستان فدک می‌گویند، باید گفت که سهمیه آب بوستان فدک جداست و در تابستان هم تأمین می‌شود در حالی که آب باغستان در فصل بهار و همزمان با گشایش کانال برای دشت قزوین تأمین می‌شود.رحمانی در مورد انتقاداتی که در مورد تأمین امنیت باغستان‌ها، سرقت و تخریب درختان و تجمع اراذل مطرح می‌شود نیز توضیح می‌دهد: با همکاری نیروی انتظامی و با هزینه شهرداری چند اکیپ گشت ویژه برای نظارت بر باغستان‌ها تأمین شده اما به دلیل دسترسی‌های نامناسب و قرار گرفتن باغستان در حاشیه شهر، به هر حال زمینه تخلف فراهم است و نمی‌توانیم همه آن را پوشش دهیم. در سطح باغستان با مساحتی بیش از 2500 هکتار و نبود راه ماشین رو نمی‌توان همه نا امنی را برطرف کرد، اما با این حال می‌توان گفت وضعیت نسبت به قبل بهتر شده و امنیت به‌طور نسبی افزایش یافته است.

رویکرد سازمان باغستان‌ها
وی در مورد نقش عملیات عمرانی در تخریب باغستان‌ها و رویکرد سازمان باغستان‌ها نیز بیان می‌کند: دیدگاه سازمان باغستان تخریب باغستان نیست و ما با پروژه تعریض خیابان نسیم شمال که مصوب دوره شهردار قبلی بود، مخالفت کردیم زیرا در آن درختان زیادی قطع می‌شدند و سعی کردیم طرح جایگزینی را برای کاهش آسیب‌ها به باغستان ارائه دهیم. ما به هیچ عنوان موافق قطع درختان نیستیم، اما گاهی برای اجرای پروژه ای که رفاه و آرامش مردم را به همراه دارد، مجبور به این کار می‌شویم. ساخت پل‌ها برای شهرداری هیچ منفعت و ارزش افزوده ای ندارد که عده ای انگیزه این کار را اقتصادی و منفعت‌طلبانه تلقی کنند.رحمانی در مورد هزینه‌هایی که شهرداری برای نگهداری و حفاظت از باغستان‌ها تقبل کرده نیز می‌گوید: شهرداری برای تأمین آب، لایروبی و تأمین امنیت، بودجه تعیین کرده و در هر پروژه ای که مجاور باغستان باشد، ابتدا نظر سازمان را می‌گیرد. ما هم در صورتی که پروژه مغایر با سلامت باغستان باشد، مخالفت خواهیم کرد و در صورتی هم که مجبور باشیم، سعی می‌کنیم آسیب وارده به باغستان را به حداقل برسانیم. کسانی که با یک بار بازدید، مدعی حفاظت از باغستان شده‌اند، از مشکلات نگهداری باغستان خبر ندارند. کسانی می‌توانند برای باغستان اظهارنظر کنند که درد باغستان را بدانند.

بقای باغستان در گرو حمایت از باغدار
اتفاق نظر در نگهداری باغستان‌های سنتی قزوین وجود دارد، اما نظرات متعدد و تصمیمات مغایر با عقیده سبب می‌شود تا در عمل اتفاقات دیگری رقم بخورد و باغستان به جای قرار گرفتن در مسیر بهبودی، هر روز بیش از گذشته در معرض تغییر و تحول قرار بگیرد. آنچه که بقای باغستان را تأمین می‌کند نسل باغداران است. نسلی که برای حفاظت از این میراث ارزشمند، به حمایت‌های همه جانبه نیاز دارد. مادامی که مدیران و حتی شهروندان نپذیرند باغستان گنجینه همه شهروندان است و حیات یک گستره عظیم را تأمین می‌کند، تخریب و بی رحمی نسبت به باغستان، گریزناپذیر خواهد بود. http://ostani.hamshahrilinks.orgطبقه بندی: مقالات،
[ دوشنبه 18 آبان 1394 ] [ 11:26 ب.ظ ] [ مهدی نوروزنیا ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

"انجمن دوستداران باغستان سنتی قزوین" توسط برخی از دانشمندان علوم کشاورزی و محیط زیست ، دانشجویان و فعالین زیست محیط ، کشاورزان و باغداران شریف ، به مدیریت حجة الاسلام مهدی نوروزنیا تاسیس گردیده تا برای آشنا نمودن نسل امروز و فـــردا با ارزش‌هـای مادی و معنوی باغستان‌هـای قـزوین به عنوان میراث فرهنگی مردم قزوین، با برنامه هائی ازجمله:
برگزاری کنگره و جشنواره وایجاد نمایشگاه و موزه و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی
مراقبت از درختـان ومحیط زیست و نیز جذب گردشگران داخلی و خارجی و همچنین حمایت از طرفداران محیط زیست اقدام می نماید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
http://payaupload.ir/up/94/5/k1mv_7.png


  • paper | خرید بک لینک رایگان | خرید لینک
  • وب نوکیا اس ام اس | لوک پستیو